musicstar john deacon

„Music Star” 15 czerwca 1974 r.

tłumaczenie: Jakub „Bizon” Michalski

W tym tygodniu rozmawiamy z najcichszym członkiem Queen, z tym, który woli pozostawać w cieniu – z basistą Johnem Deaconem. Podczas, gdy to Freddie i Brian zdają się stać najczęściej w świetle reflektorów, John jest po prostu interesującą osobą…*

W porównaniu z pozostałymi członkami Queen, John jest bardzo spokojny i cichy. To nie znaczy jednak wcale, że jest nieśmiały czy coś podobnego – on po prostu jest spokojniejszy niż reszta!

„Gdy się kłócimy, prawdopodobnie wrzeszczę mniej niż pozostali” – powiedział nam. „To chyba czyni mnie cichą osobą w porównaniu z nimi!”.

John urodził się 19 sierpnia 1951 r. w Leicester. Ma siedemnastoletnią siostrę. Jego ojciec nie żyje, a matka pracuje.

*ELEKTRONIKA*

„Moją pierwszą szkołą była Oadby Infant School, a po niej poszedłem do GartreeHigh School i Beauchamp Grammer School.”

„Po zdaniu egzaminów w tych szkołach przyjechałem do Londynu by uczyć się w Chelsea College, części Uniwersytetu Londyńskiego, gdzie studiowałem elektronikę. To było coś, co zawsze chciałem robić”.

„Matematyka i fizyka były moimi ulubionymi przedmiotami w szkole i pomyślałem, że będę w tym dobry. Ukończyłem studia półtora roku temu z wyróżnieniem”.

John grał w kilku półprofesjonalnych zespołach, gdy był w szkole i college`u i poprzez nie poznał pozostałych członków Queen.

„Poznałem Rogera i Briana trzy lata temu na dyskotece. Słyszałem, że szukają basisty i zapytałem się, czy nie wzięliby mnie pod uwagę. Byłem na małym przesłuchaniu. Tak po prostu!”.

*POCISK*

John mieszka obecnie w mieszkaniu w Fulham, które dzieli z kilkoma innymi osobami.

„To wspaniałe mieszkanie, a my świetnie się dogadujemy. Na zewnątrz trzymam swojego Mini (zapewne chodzi o Mini Coupera – przyp. Bizon), mojego najbardziej zaufanego przyjaciela. Nazywam go Srebrnym Pociskiem. Nie jest już taki sam, odkąd pomalowałem go na srebrno!”.

„W wolnym czasie lubię czytać i grzebać w elektronice i różnych naukowych rzeczach. Lubię też przejażdżki samochodem”.

„Jeśli coś się zepsuje, najczęściej jestem w stanie naprawić to sam, chyba że to coś bardzo poważnego”.

„Mój gust, jeśli chodzi o ubrania, myślę, że jest całkiem zwyczajny: koszulka, skórzana kurtka, aksamitne spodnie i buty. Noszę tego typu rzeczy przez większość czasu, ale jeśli miałbym wymienić swoją ulubioną tkaninę, to myślę, że powiedziałbym: aksamit”.

Ma 178 centymetrów wzrostu, waży 61 kilo. Ma ciemno-brązowe włosy i szaro-zielone oczy.

*LATANIE*

John, kiedy ma czas, lubi chodzić do kina.

„Obecnie mój ulubiony film to Egzorcysta. Myślę, że jest całkiem śmieszny. Czytałem tyle strasznych recenzji, że myślałem, że będzie straszny, ale wcale nie był!”.

„Wszyscy w kinie śmiali się podczas paru strasznych fragmentów! Ale chyba dla części ludzi byłoby to przerażające”.

„Kiedyś oglądałem dużo telewizji, ale teraz nie mam już na to czasu. Szkoda, bo ostatnio pokazywali dużo ciekawych dokumentów”.

John powiedział nam, że chciałby odwiedzić większość krajów świata, ale jest jeden problem…

„Nie lubię latania! Może przyzwyczaję się do tego, ale na razie czuję się okropnie, kiedy musimy gdzieś lecieć! Ale o ile nie ma się czasu na podróże przez morze, nie ma innej możliwości”.

Uważa, że nie miałby problemów ze znalezieniem pracy, jeśli zespół Queen przestałby grać.

„Jest dużo ofert pracy w studiach dla inżynierów elektroniki i myślę, że odpowiadałby mi ten rodzaj pracy. Ale będę trzymał się Queen tak długo, jak długo będziemy istnieli”.

John planował krótkie wakacje, kiedy się spotkaliśmy.

„W przyszłym tygodniu mamy kilka dni wolnego, więc prawdopodobnie pojadę gdzieś na wieś. Uwielbiam jej ciszę i spokój”.

„Chciałbym tam mieszkać, ale to raczej głupie mieszkać na wsi, jeśli pracuje się w Londynie przez większość czasu. Może za kilka lat…”.

Share